Dom na 2 kółkach

Jak przystosować mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej? Czy osoby z niepełnosprawnością ruchową są zmuszone do poszukiwania mieszkań na parterze, gdy w blokach nie ma windy? To jedynie podstawowe problemy z jakimi muszą stawić czoło osoby chcące zamieszkać z niepełnosprawnymi ruchowo, poruszającymi się na wózkach. Zastanówmy się jak sprawić, aby były one całkowicie samodzielne?

Osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych, czyli poruszające się na wózkach inwalidzkich, bądź chodzące przy pomocy chodzika czy kul bardzo dotkliwie odczuwają występowanie chociażby najmniejszych niedogodnień czy budowlanych niedoróbek. Aby sprawnie poruszać się pomiędzy pomieszczeniami na wózku progi w drzwiach muszą być zniwelowane do minimum. Kilkucentymetrowa przegroda może stanowić już poważny problem podczas poruszania się.

Schody – wróg nr.1

sterowanie windyPrawdziwym wrogiem osób na wózkach są jednak klatki schodowe. Brak windy na klatce schodowej to całkowite odebranie osobom niepełnosprawnym możliwości poruszania się. Brak windy osobowej, czy też specjalistycznych instalacji takich jak windy i platformy schodowe (zobacz przykład platform) to dla osoby niepełnosprawnej wyrok skazujący na uzależnienie się od pomocy innej osoby. Dodajmy, że w przypadku braku specjalistycznego sprzętu do opuszczania osoby pomiędzy półpiętrami jest też dla niepełnosprawnych upokarzające.

Likwidacja barier

Aby ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszanie się systematycznie likwiduje się bariery architektoniczne. Współczesne prawo budowlane nakazuje dostosowanie budów mieszkaniowych oraz inżynierii lądowej – cywilnej – dostępu do miejsc publicznych do osób niepełnosprawnych.

schodyStosowane rozwiązania zarówno w przypadku nowych jak i starych budynków to głównie instalowanie dźwigów osobowych, oraz windy i platform schodowych dla niepełnosprawnych. Dźwig osobowy jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i umożliwia korzystanie z niego zarówno przez osoby na wózku inwalidzkim, poruszającym się o kulach, ale także ułatwia poruszanie się po budynku wszystkim osobom. Podstawowym minusem tego rozwiązania są zdecydowanie zbyt wysokie koszta. Często taka budowa przekracza kosztami kilkaset tysięcy złotych. Nie dość że jest kosztowna to również czasochłonna. Budowa windy wewnętrznej i zewnętrznej wymaga sporządzenia dokładniejszych planów niż instalacja platformy schodowej (zobacz dyskusję na ten temat).