dom ekologiczny

Dom nowoczesny i ekologiczny

Ekologia w życiu człowieka ma bardzo duże znaczenie. Stan środowiska, w którym żyjemy ma bezpośredni wpływ na zdrowie ludzi, dlatego szczególnie powinno nam zależeć na utrzymaniu środowiska w formie jak najlepszej. Niestety rzeczywistość wygląda zgoła inaczej i trud, który wkładamy w poprawę jakości i czystości otoczenia jest nikły, mało widoczny. Bardzo dużym generatorem zanieczyszczeń są gospodarstwa domowe wpływające na zanieczyszczenia powietrza. Aby przeciwdziałać temu, można skorzystać z ekologicznych rozwiązań.

Jak zredukować zanieczyszczenia powietrza generowane przez gospodarstwo domowe?

Odpowiedzmy na wstępie na pytanie skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza. Głównie nasilają się w okresie grzewczym, kiedy spalając węgiel, drewno, gaz czy olej w celu wytworzenia ciepła w domu, wyrzucamy przez komin dym, który składa się z trujących substancji. Dym ten kwalifikuje się do niskiej emisji, która jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi i organizmów żyjących na lądzie. W celu zmniejszenia zanieczyszczenia spowodowanego spalaniem można wybrać bardziej kosztowne, ale opłacalne na przestrzeni wielu lat systemy, które czerpią energię ze źródeł odnawialnych i postawić na ekologiczne, nowoczesne budownictwo. Elementy, które zapewnią nam tanią, niemal darmową energię którą możemy spożytkować na ogrzanie domu lub wody to między innymi:

  1.  Pompy ciepła – urządzenia wykorzystujące energię cieplną skumulowaną w ziemi, wodach gruntowych, ciepła geotermalnego. System pomp ciepła daje ciepło domowi bez względu na porę roku, dlatego w warunkach naszego kraju ma sens zastosowania tak samo jak i w innych strefach klimatycznych. Całkowicie marginalizują znaczenie kotłów na paliwa stałe i ciekłe.
  2. Systemy solarne – Panele słoneczne, montowane najczęściej na dachach pozwalają na uzyskanie energii pochodzącej ze słońca, która pomaga w ogrzaniu wody użytkowej w domu. Mniej energii spożytkowanej na ogrzanie wody użytkowej to mniejsze straty w stanie środowiska.
  3. Rekuperacja – jest to system odzyskiwania ciepła z powietrza i ponownego wykorzystania. Pozwala to na zmniejszenie potrzeby stosowania tradycyjnych instalacji C.O., a w połączenie z pompą ciepła umożliwiają niemal bezkosztowo uzyskać ciepło w domu w okresie zimowym, nie generując szkodliwych produktów spalania i wydalając go na zewnątrz. Więcej o rekuperacji i pompach ciepła pod tym adresem.

Przedstawione sposoby na ekologiczny dom, ekologiczne ogrzewanie, które byłoby stosowane we wszystkich budynkach i gospodarstwach domowych, całkowicie odmieniłoby stan powietrza i poprawiło warunki bytowe ludzi. Zimą, kiedy duże, średnie i małe miasta giną w smogu, ludzie trują się i słabnie ich odporność. Czyste powietrze to podstawa dla życia w dobrych warunkach i ekologiczne domy z cała pewnością mogą ten stan poprawić. Systemy te świetnie współpracują z nowoczesnym ogrzewaniem podłogowym i mimo, iż są coraz częściej wybierane przez świadome zagrożeń osoby, to wciąż stanowią nieduży odsetek całości, przez co zmuszeni są cierpieć z powodu zanieczyszczeń razem z innymi.

Jak budować ekologicznie?