wnętrze mieszkania

Jak dostosować otoczenie budynku mieszkalnego i jego wejście dla osób niepełnosprawnych.

Ze względu na możliwość występowania przeróżnych schorzeń, rodzajów niepełnosprawności i ograniczeń psychofizycznych niepełnosprawne osoby można podzielić jedynie na mniej lub bardziej sprawne. Z tego też względu nie istnieje jeden uniwersalny i odpowiedni dla wszystkich sposób dostosowania danego budynku dla potrzeb niepełnosprawnych osób. Istnieją jednak pewne wytyczne, których celem jest umożliwienie niepełnosprawnym osobom swobodne poruszanie się po wszelkiego rodzaju budynkach.

Wielu niepełnosprawnych uzależnia swoją aktywność od tego, czy może swobodnie poruszać się nie tylko po budynku, ale również w jego obrębie. Z tego też względu powstało kilka bardzo ważnych wytycznych, które powinny być uwzględniane podczas budowy zarówno danej nieruchomości, jak i zagospodarowania przestrzeni wokół niej.

Parking.

Wielu niepełnosprawnych korzysta wyłącznie z samochodu, który pozwala im swobodnie poruszać się i przemieszczać z miejsca na miejsce. Aby taka osoba mogła w bezpieczny sposób zaparkować pod mieszkaniem, miejsce parkingowe powinno spełniać określone parametry techniczne. Istotne jest to, iż stanowiska postojowe dla samochodów osób niepełnosprawnych powinny mieć szerokość 3,6 m oraz długość 5m.

miejsca parkingowe

Wjazd.

Furtki oraz bramy nie powinny otwierać się na zewnątrz działki. Szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a jeśli zastosowano dodatkowo furtkę to jej szerokość nie powinna być mniejsza niż 0,9 m. Kolejną istotną kwestią jest to, iż każdy wjazd powinien być wykonany z utwardzanej nawierzchni a kratki kanalizacyjne oraz ściekowe nie powinny wystawać ponad 2 cm nad powierzchnię.

Schody zewnętrzne.

Schody zewnętrzne są jednym z najważniejszych elementów zewnętrznego otoczenia budynku. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich konieczne są alternatywne sposoby pokonywania stopni, do których należy zaliczyć przede wszystkim Windy schodowe oraz Platformy przyschodowe. Natomiast jeśli chodzi o niepełnosprawnych poruszających się przy pomocy kul lub lasek to schody muszą spełniać szereg bardzo ważnych warunków. Liczba stopni nie powinna przekraczać 10, natomiast ich szerokość powinna liczyć co najmniej 0,35 m. Ważne jest także to, aby powierzchnia była zabezpieczona przed poślizgiem a kolor i faktura schodów powinny sygnalizować zarówno ich początek, jak i koniec (jest to istotne dla osób z ograniczeniami wzrokowymi).

schody przy budynku mieszkalnym

Drzwi i okna.

Drzwi wejściowe nie mogą być węższe niż 90 cm, ponieważ w innym przypadku będą stanowiły barierę nie do pokonania dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jeśli w drzwiach znajduje się próg to konieczne jest zastosowanie listwy przyprogowej z małym spadkiem, która umożliwi jego przekroczenie.

znak dla niepełnosprawnych

Windy.

Windy dla niepełnosprawnych w niektórych przypadkach mogą stanowić jedyną drogę poruszania się pomiędzy piętrami budynku. Taka winda musi spełniać określone wymagania, a mianowicie jej wymiary wewnętrzne powinny wynosić 140 × 110 cm, jej kabina powinna być wyposażona w przycisk alarmowy (stop) a przyciski powinny znajdować się na osiągalnej dla osób na wózku wysokości.