blok wielka płyta mieszkanie

Udogodnienia dla niepełnosprawnych w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym

W ostatniej dekadzie w Polsce oddaje się coraz więcej mieszkań wybudowanych przez deweloperów dla kupujących mieszkania polaków. Co rusz w większych miastach, gdy tylko uda się zakupić większy kawałek działki, chociażby pomiędzy blokami zaczyna się pośpieszne stawianie bloków mieszkalnych w nowoczesnym budownictwie. Nowoczesnym to znaczy również dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnych.

Bloki z wielkiej płyty budowane w latach 70 i 80 charakteryzowały się bardzo oszczędnym podejściem do wyposażenia przestrzeni publicznych. W większości przypadków nie stosowano w nich odpowiednich pochylni przy klatkach schodowych, oraz wind osobowych. Z uwagi na koszty na takie rozwiązanie decydowano się głównie w blokach o wielu kondygnacjach.

bloki nowe budownictwo

Nowe budownictwo to nie to samo co bloki z „wielkiej płyty”

Współczesne budownictwo – czy zawsze dostosowane do potrzeb mieszkańców?

Aktualnie podejście do kwestii budowlanej jest zdecydowanie inne. Wprowadzone w latach 90 i 2000 prawo budowlane zaczęło wymagać od inwestorów i deweloperów budujących wyższe budynki dostosowania ich pod potrzeby osób niepełnosprawnych, oraz jednocześnie upraszczając życie mieszkańcom – windy osobowe w przypadku budynku mieszkalnego powyżej 5 kondygnacji wydaje się być współcześnie czymś w zupełności normalnym.

Nowoczesne budownictwo ma również zadbać o komfort przebywania w mieszkaniach i odpowiednie bezpieczeństwo mieszkańców. Stosowane niegdyś technologie łączenia całych budynków z płyt żelbetonowych wykonanych w fabrykach i składanych na placach budowy przy pomocy zaprawy z uszczelnieniem przez smołę dziś wydają się niemożliwe. Jednak kupując stare mieszkanie w bloku, pomimo iż z zewnątrz pokryty jest pomalowanym na kolorowo styropianem pod kolorową skorupką mieści rozszczelnione ściany mieszkań. O ile w przypadku utrzymania ciepła w zimie, ocieplony blok mieszkalny nie powinien sprawiać większych kłopotów, o tle jakość akustycznej izolacji ścian w blokach z wielkiej płyty pozostawia wiele do życzenia.

Minusy mieszkania w bloku ze starego budownictwa:

  1. Zła jakość wykonania oraz materiałów
  2. Zakończona gwarancja dostawcy prefabrykatów na konstrukcję bloku
  3. Trudności w aranżacji przestrzeni mieszkania – trudności związane z niemożliwością bezpiecznych wyburzeń ścian (problem ściany nośnej w bloku)
  4. Cienkie ściany z materiału żelbetonowego słabo izolują akustycznie mieszkanie

Nowoczesne budownictwo stosuje zupełnie inne materiały i udogodnienia dla mieszkańców

W przeciwieństwie do mieszkań w blokach z wielkiej płyty, które oprócz relatywnie dużego kosztu zakupu wiążą się również z kosztownymi remontami i w wielu przypadkach niemożliwością prowadzenia remontu mieszkania w sposób jaki sobie wymarzymy, nowe mieszkania w dużej mierze eliminują problemy wiążące się z mieszkaniem w bloku z płyty.

Współcześnie deweloperzy dbają podczas budowy o stosowanie pustaków, oraz materiałów budowlanych dających o akustykę mieszań. Również windy w budynku montowane są zarówno w wysokościowcach jak też w niskich obiektach. Szczególnie dobrze mogą odebrać tę informacje osoby niepełnosprawne, które często skarżą się na niedostosowanie budynku pod ich potrzeby, co w przypadku mieszkania w starym bloku jest dość częste – niesprawne windy, lub ich brak w przypadku niskich budynków (zobacz informacje o windach na stronie Windydlaniepelnosprawnych.com.pl