wysokie budynki mieszkalne

Powszechne stosowanie wind w nowych budynkach mieszkalnych

Współcześnie coraz częściej powstają nowoczesne obiekty o bardzo interesującym designie. Coraz większy nacisk na wygląd często zasłania architektom najważniejsze aspekty budynku, a więc jego funkcjonalność. Przepisy budowlane trzymają w sztywnych ryzach wymagania jakie muszą spełniać nowo budowane obiekty publiczne czy mieszkalne zarówno pod względem bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa ludzi, zabezpieczeń przeciwpożarowych i dostosowania do wygody korzystania z niego zarówno przez osoby niepełnosprawne.

Wyposażenie współczesnych budynków mieszkalnych w windy

Poza wyposażeniem w odpowiednie systemy zabezpieczające przed pożarem, obejmujące również czujniki w mieszkaniach i klatkach schodowych oraz odpowiedniej szerokości korytarzy, jak też dodatkowe pomieszczenia techniczne i funkcjonalne (jak garaże podziemne) w współczesnych blokach często stosuje się windy – urządzenia przydatne zarówno dla osób niepełnosprawnych które zamieszkują dany budynek, jak też pozostałych mieszkańców.

 

hol prowadzi do windy

Hol nowoczesnego budynku mieszkalnego prowadzący do windy

Z badań deweloperów wynika, że coraz częściej stosuje się windy w klatkach schodowych z uwagi na wysokie wymagania kupujących mieszkania – pomimo iż dostępne dla wszystkich windy muszą być instalowane w budynkach pow. 4 kondygnacji, to w niższych blokach mieszkalnych są one dość powszechne.

W obiektach starszych, które przechodzą modernizację a ich wysokość nie przekracza prawnych obwarowań stosuje się urządzenia zastępcze, takie jak elektryczne dźwigi Cibes

Windy w modernizowanych blokach

Coraz częściej udogodnienia takiego typu montowane są również w starym budownictwie, między innymi w blokach z wielkiej płyty – podczas modernizacji często stosuje się technologie budowlane mające na celu podwyższenie bloków, zwiększenie ich powierzchni, ale również montaż wind osobowych.

Przykładowa inwestycja opisana na portalu Trójmiasto.pl objęła również dobudowanie wind zewnętrznych:

Według wiceprezesa jedna winda w pięciopiętrowym budynku będzie kosztowała ok. 200-250 tys. zł. W liczącym cztery klatki bloku, których na Chełmie jest wiele, będzie to zatem kwota ok. 1 mln zł.

Autor: