konstrukcja czujki czadu

Czujnik czadu – cena i jakość urządzenia

W sezonie jesienno zimowym często w mediach wraca temat zatruć tlenkiem węgla, zwanym również czadem. Zatrucia tego typu są szczególnie niebezpieczne z uwagi na wysoką śmiertelność osób zatrutych czadem, oraz potencjalnie duże ryzyko zatrudnia dla osób które podgrzewają domową wodę w piecach gazowych.

Zatrucia tlenkiem występują zwykle przy niekorzystnych warunkach pogodowych (gdy silny wiatr powoduje cofnięcie się spalin z komina do pieca), przy zaniedbanych kominach wentylacyjnych, oraz korzystaniu ze starych konstrukcji pieców. Jednym z częstych przypadków jest również brak rozsądku osób które w zimne dni zatykają kratki wentylacyjne – nie tylko zewnętrzne, ale również wywietrzniki w drzwiach łazienkowych. W zdecydowanej większości zatruć pomieszczenia łazienek, czy korytarzy w domach nie były wyposażone w proste czujniki ostrzegawcze przed czadem.

Jakiej firmy czujnik czadu wybrać do domu?

Urządzenia do ostrzegania przed pojawieniem się w powietrzu stężenia tlenku węgla są w ostatnich latach coraz popularniejsze. Korzystanie z nich jest praktycznie bezobsługowe, po zamontowaniu wystarczy zapoznać się z sygnałami ostrzegawczymi jakie może udzielać urządzenie, oraz wiedzieć kiedy wymienić w urządzeniu baterie (jest to zwykle równie proste jak wymiana baterii w pilocie od TV). Ceny urządzeń również w ostatnich latach zdecydowanie spadły i zdecydowana większość mieszkańców Polski może pozwolić sobie na zamontowanie w domu przynajmniej jednej czujki czadu w pobliżu pieca gazowego.

Wybór odpowiedniego urządzenia nie powinien być dyktowany wyłącznie ceną. Czujki czadu powinny posiadać przede wszystkim certyfikaty zgodności z normą EN 50291:2001, BS EN 14604:2005, lub PN-EN 50291-1:2010 . Gwarantuje to, że zastosowany w urządzeniu sensor analizujący skład powietrza posiada odpowiednią czujność, a urządzenia dostarczane do sklepów przechodzą rygorystyczną kontrolne jakości.

Jakość czujników czadu – który model wybrać?

Zarówno w sklepach z elektroniką, jak również sklepach specjalistycznych (a ostatnio również i na działach przemysłowych popularnych dyskontów) spotkać można czujniki elektroniczne przeznaczone do użytku domowego. Podczas oglądania sprzętu tego typu należy zwrócić uwagę na przeznaczenie urządzenia. Mylne może okazać się zakupienie czujki propan-butanu, która przeznaczona jest do wykrywania nieszczelności kuchenek gazowych a nie tlenku węgla. Czujki czadu wyposażone są zarówno w sygnalizację za pomocą diody ledowej oraz intensywnego dźwięku o sile 85db. Większość dostępnych w marketach czujników są urządzeniami zasilanymi na baterie. Droższe modele, które znajdziemy w sklepach ze sprzętem przeciwpożarowym mogą być zasilane z sieci (awaryjnie z baterii), często posiadają funkcje zapamiętywania pomiarów, dostosowania wzbudzania alarmu do zapamiętanego ostatnio pomiaru, dłuższą gwarancję (nawet 7 lat), oraz lepszy sensor pozwalający na wykrywanie niskiego stężenia czadu.

sufitowy czujnik gazu

Czujnik dymu i czadu składa się z wymiennego zasilania, sygnalizatora dźwiękowego oraz sensora wybranego rodzaju gazu.

Lepsze tanie czujniki czadu niż ich brak

Ceny czujników czadu zaczynają się już od 79 złotych. Są to urządzenia zamawiane u dostawców specjalizujących się w produkcji urządzeń alarmowych i przeciwpożarowych. W sklepach budowlanych i dyskontach można również spotkać tanie czujki produkowane przez firmy Chińskie. Spełniając normy jakościowe wymagane w Polsce przy dopuszczeniu do obrotu importerzy wysyłają produkty te na sprzedaż masową. Przy zakupie tych urządzeń należy mieć na uwadze w pierwszej kolejności swoje bezpieczeństwo.