niepelnosprawni

Winda schodowa pomocna seniorom i niepełnosprawnym

 

Nasze starzejące się społeczeństwo coraz częściej staje przed rozwiązywaniem problemów osób starszych, posiadających problemy z poruszaniem się, którym trzeba umożliwić samodzielne poruszanie się po budynkach wielokondygnacyjnych. Współcześnie proces miniaturyzacji wind i podnośników, oraz koszty ich produkcji sprawiają, że wiele osób które uzyskują możliwość dofinansowania zakupu windy dla niepełnosprawnych decyduje się na rozwiązania tego typu.

Windy dla osób niepełnosprawnych stosowane są nie tylko dla umożliwienia osobom starszym czy niepełnosprawnym wyjście z wielokondygnacyjnego budynku, ale również, gdy są one mieszkańcami piętrowego, czy wielopiętrowego domu na swobodne poruszanie się. W zależności od tego czy mieszkaniec musi poruszać się na wózku inwalidzkim, czy też posiada zdolność przemieszania się o kulach lub własnych siłach (po płaskim) stosowane są inne rozwiązania technologiczne. Różne urządzenia – windy krzesełkowe dla niepełnosprawnych, lub urządzenia typu platforma schodowa wiążą się również z innymi kosztami zakupu i montażu urządzenia.

Cena wind dla niepełnosprawnych

Koszty zakupu windy dla niepełnosprawnych różnią się w zależności od wybranego modelu urządzenia, oraz drogi jaką musi ono pokonać. Firmy instalatorskie przed poleceniem klientowi konkretnego modelu windy sprawdzają warunki techniczne w jakich urządzenia dźwigowe mają zostać zamontowane. Na tym etapie ustala się możliwy tor jazdy (istnieją windy schodowe poruszające się zarówno przy ścianie klatki schodowej jak też przy poręczy), długość szyny. Ważne jest też rozwiązanie problemów półpięter – a więc czy zaistnieje konieczność przesiadek i montowania 2 urządzeń dla każdego segmentu schodów. Najlepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie windy w jednym ciągu, co zmniejszy cenę zakupu urządzenia i koszty montażu.

osoba niepełnosprawna na wózku

Windy schodowe – rozwiązanie idealne dla seniorów

Z uwagi na współczynnik cena-jakość-użyteczność rozwiązaniem niemal idealnym do zastosowania w domu osoby starszej, która mieszka w budynku wielokondygnacyjnym i ma problemy z poruszaniem się są krzesełkowe windy schodowe. Przeznaczone są one dla osób, które potrafią samodzielnie chodzić, jednak pokonywanie wielu stopni w klatce schodowej jest dużym wysiłkiem i wiąże się z niebezpieczeństwem upadku. Windy schodowe montuje się w domach osoby starszej z kilku ważnych powodów:

  1. Winda tego typu nie zajmuje dużej ilości miejsca, siedzisko krzesełka można składać dając cały prześwit szerokości schodów do dyspozycji innych osób. Daje to również możliwość zamontowania na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym (gdzie z uwagi na przepisy przeciwpożarowe nie można montować urządzeń zajmujących większą szerokość stopni schodów).
  2. Windy schodowe dla niepełnosprawnych są tańsze niż rozwiązania oparte o kabinę windy, szyby prowadzące kabiny, maszynownie windy. Koszty montażu windy w formie krzesełka schodowego czy platformy są wielokrotnie niższe, na ostateczną sumę wydatków w tym zakresie wpływ ma również brak konieczności uzyskania zgody na budowę instalacji
  3. Windy dla niepełnosprawnych montowane w ścianach klatek schodowych są sprawdzonym sposobem na ułatwienie poruszania się pacjentów w domach opieki, oraz innych obiektach w których osoby starsze czy niepełnosprawne korzystają z usług medycznych.
  4. Serwisowanie i przegląd tego typu urządzeń, które zamontowane są w domach prywatnych nie musi odbywać się przy udziale inspektorów UDT – nie musimy więc być gotowi na coroczne opłaty z tego tytułu, ponieważ windy stosowane w domach prywatnych nie są kwalifikowane jako urządzeniu użytku publicznego.

Poniżej film TV Gniezno o codziennych problemach z poruszaniem się osób na wózkach: