11230304_03db332b01_q

Windy dla niepełnosprawnych – modele popularne w budynkach publicznych

Wśród popularnych urządzeń które montuje się w budynkach mieszkaniowych, ale również obiektach publicznych bardzo popularne stały się w ostatnim czasie windy umożliwiające osobom poruszającym się na wózkach, ale również osobom o mniejszym stopniu upośledzenia łatwe dostanie się do obiektu oraz jego poszczególnych kondygnacji.

Windy dla osób niepełnosprawnych stosowane są w niskich budynkach, których ilość kondygnacji nie przekracza 5. Koszty montażu podobnych maszyn dla większej ilości kondygnacji byłby ekonomicznie nieopłacalny. Również prawo budowlane nie dopuszcza stosowania w wyższych obiektach tego typu rozwiązań, między innymi ze względu na zagrożenie pożarowe (szczególnie niedrożność dróg ewakuacyjnych w których montowane są tego typu windy).

Popularne modele windy – Omega F

Wśród popularnych modeli wind jakie stosowane są w Polsce szczególną popularnością cieszą się niedrogie modele o łatwej obsłudze. Jednym z nich jest proponowany przez firmę Lift PLUS model windy Omega F. Ma ona formę platformy podnoszonej na szynie prowadzącej wzdłuż ściany klatki schodowej. Kompaktowa budowa windy tego typu pozwala na montaż również w miejscach, gdzie prześwit klatki schodowej jest stosunkowo wąski. Urządzenie tego typu jest na tyle wszechstronne, że z powodzeniem montowane jest na dworcach kolejowych i autobusowych, zarówno przy wejściach do budynków jak i na perony dworca. Pokonuje schody o nachyleniu do 46 stopni, jej prędkość jazdy to 0,1 m/s co gwarantuje bezpieczne przewożenie osoby niepełnosprawnej – również znajdującej się w bezwładzie. Więcej o podobnych modelach: http://www.platformy-przyschodowe.pl/winda-dla-niepelnosprawnych

podnośnik b900

Winda dla niepełnosprawnych typ B900

Podnośnik B900

W przypadku, gdy układ schodów, które stanowią barierę architektoniczną utrudniają zamontowanie windy na platformie poruszającej się w torze prostym lub krętym zastosowanie znajdują windy pionowe. Podnośnik windy B900 daje możliwość montażu w miejscach, gdzie standardowa platforma nie miałaby możliwości poruszania się. Winda tego typu zasilana na prąd 400V pozwala na wyniesienie osoby na wózku inwalidzkim do kondygnacji na wysokościach 3 metrów. Powyższej konieczne byłoby zastosowanie kabiny windy, co znacząco zwiększałoby koszty inwestycji w windę dla niepełnosprawnych. Kompaktowa budowa windy B900 możliwa jest dzięki wykorzystaniu podnośnika śrubowego, który nie wymaga budowy podszybia czy nadszybia a wymiary takiej windy pozwalają na montaż w większości obiektów budowlanych (również na zewnątrz).

Windę tego typu udało się sfinansować ze zbiórki dla M. Matyasika: http://www.wspierajmichala.pl/sprzet.html